Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri Nedir?

Geçiş kontrol sistemi , işletmelerin başta güvenlik olmak üzere, izleme ve giriş çıkışın kontrolü amaçlı en çok tercih ettikleri sistemlerin başında gelmektedir. Moonwell geçiş kontrol sistemleri, yangın ve hırsızlık tetikleme entegrasyonu, bilgisayar ve yazılımdan bağımsız lokal ve global olarak antipassback ve geçiş anında fotoğraf kaydı gibi özellikleriyle rakiplerinden ayrılmaktadır.

Geçiş Kontrol Ürünleri Neden Tercih Edilmelidir?

Geçiş kontrol ürünleri şifre cihazları, kartlı geçiş cihazları, biyometrik tarama cihazları olmak üzere geçiş kontrol yöntemleri ile yetkilendirme tanımlama, kimlik doğrulama ve kişilerin girişi yapmaya izni için erişim yetkisi vermesi ile gerçekleştirir. SQL yazılım seçeneği ve ethernet üzerinden paneller arası haberleşme seçenekleri de bulunmaktadır.

Geçiş kontrol sistemleri, bilgisayardan bağımsız 7/24 çalışabilme, bina içindeki ve dışındaki personel listesine erişim sağlama özellikleriyle ve interaktif ziyaretçi yönetim modülü sayesinde işletmenizin iş yükünü hafifletecektir. Kapı alarmları, 11 farklı dil desteği, harita ve kroki üzerinden izleme, tek panel üzerinde kart okuyucu ve parmak izi okuyucu kullanabilme, otomatik mail gönderme, interlock kapı geçiş kontrolü özellikleri de geçiş kontrol sistemlerini öne çıkarmaktadır.

Bariyer Sistemleri

Otopark bariyer sistemleri, her türlü istenmeyen kontrolsüz girişi engellemek için kullanılır.Bunun yanısıra giriş ve çıkışların kontrollü olmasının istendiği yerler için en etkili çözümdür.Bugün neredeyse her otoparkta bariyer sistemi bulunmaktadır. Güvenliğe ek olarak, araçların akıllı otopark sistemleri sayesinde erişim kontrolünü sağlayan bariyer sistemleri tüm hava şartlarına dayanıklı paslanmaz çelik gövdeden yapılmıştır ve iç ve dış ortam farketmeksizin kullanılabilir. Bu kollu bariyerlerin kol uzunlukları kullanacağınız otopark giriş alanına göre değişmekte ve her ihtiyacınıza uygun bir çözüm sunmaktadır.

Kollu bariyerleri, siteler, havaalanları, işletmeler, iş merkezleri, meydanlar ve tüm alanlarda otoparkınızı güvenle koruyabilirsiniz. Kollu bariyerler ayrıca üst düzey güvenlik çözümleri olan parmak izi, yüz taraması veya daha basit güvenlik çözümü olan kartlı geçiş kontrol sistemleri kullanılarak da tetiklenebilir.Ancak bunların hepsinde bir görevliye ihtiyaç duyulmaktadır.Görevliye ihtiyaç duyulmaksızın çalışması mümkün olan OGS sistemleri sizlerin hızlı bir şekilde geçiş yapmanızı ve geçişlerin raporlarını istediğiniz zaman görebilmenizi sağlar.

Kollu bariyerler, güvenlik açısından oldukça gelişmiş olup araç geçiş sırasında bariyer kolu hizasında durduğunda hareket sensörünü arcı farkeder ve bariyer kolunun kapanması gerçekleşmez. Araç geçişi tamamlandığında, bariyer kolu kapanmaya başlar.Bunun yanı sıra yangın, deprem veya felaket gibi alarmlar durumunda kollar çalıştırılmayacak ve serbest geçiş sağlanacaktır.

Turnike Sistemi Nedir ? Turnike çeşitleri nelerdir ?

Turnike Sistemi Nedir ?

Turnike Sistemleri belirli bir alana giriş çıkışların kontrolünü sağlamak ve güvenliği üst düzeyde tutmak için kullanılmakta olan bir kontrol sistemidir. Alanlara personel veya kişilerin geçişlerini takip ve kontrol etmenizi sağlayan turnike sistemleri koruma açısından düzen sağlamaktadır. Günlük yaşamda en sık olarak kullanımda olan turnike sistemleri tripod turnike sistemleridir.

Turnike sisteminin avantajları nelerdir?

Turnike sistemleri yetkisiz kişilerin girişini engeller ve bu sayede güvenliği arttırır. Bunun yanısıra turnikeler personel devam kontrol sistemi, geçiş kontrol sistemi ve diğer pek çok sistemin denetiminde çalışabilir ve raporlama sağlar. Paslanmaz çelik yapı ile dayanıklıdır ve şık bir görünüm sağlar. Hızlı ve kolay kuruluma sahip sistem türüdür ve herkes bunu rahatlıkla kullanabilir.Turnikeler günümüzde birçok alanda kullanımın görmüş ve çok önemli bir yere sahiptir. Eğer biyometrik bir sistemle çalışıyorsanız turnikeleri kullanan kişilerin kartlara veya şifrelere sahip olmasına gerek yoktur. Hem uygulanan alan hem de kendiniz için oldukça güvenli bir sistem oluşturmuş olursunuz.

Turnike Çeşitleri Nelerdir ?

Tripod Turnikeleri: İç ve dış ortam için uygun olarak tasarlanmış olan turnikelerimiz farklı yapı ve amaçlarda kullanılabilir. Şirket genel merkezleri, plazalar, fabrikalar, okullar, spor salonları ve konut projelerinde güvenli ve pratik geçişler için kullanılmaktadır.

Swing Gate Turnikeleri: Swing Gate turnikelerimiz VIP ve engelli geçişleri için özel oalrak tasarlanmış ürünlerdir. Estetik görünüm ve dekorasyonun önemli olduğu mekanlarda kullanılmak üzere üretilmiş motorlu turnikelerimizdir.

Hızlı Geçiş Turnikeleri:Hızlı geçiş turnikeleri bankalar, holdingler gibi lüks ve prestijin ön plana çıktığı yoğun ziyaretçi ve personel girişinin gerçekleştiği binalar için tasarlanmış iç ortam ürünleridir. Hızlı geçiş turnikeleri mimar ve dekoratörlere değişik tasarım imkanı sunmaktadır.

Boy Turnikeleri:Boy turnikeleri, kontrollü geçişi sağlamak amacıyla genellikle stadyumlar, cezaevi ve tevkif evleri, aynı zamanda yüksek güvenlik ihtiyacı duyulan yerlerde kullanılmaktadır. İç ve dış ortamda kullanılabilen bu turnikeler 2, 3 veya 4 kanatlı modelli seçenekleri ile tercihe göre paslanmaz çelik veya boyalı olarak üretilmektedir.

Kapı Kilit ve Butonları

Parmak İzi Okuyucu Sistemleri Nedir?

Parmak Ä°zi Okuyucular

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri, biyometrik tarayıcıları doğrulama sağlamak için bir araç olarak kullanır. En yaygın biyometrik geçiş kontrol sistemleri parmak izi okuyucuları, iris tarayıcıları ve retina tarayıcılarıdır. Bu geçiş kontrol sistemleri, geleneksel yöntemlere kıyasla oldukça karmaşık ve son derece yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar.

Parmak izi okuyucu sistemleri öncelikle yukarıda söylediğimiz gibi biyometrik geçiş kontrol sistemleri kategorisinin bir alt kategorisidir. Yenilikçi biyometrik, parmak izi geçiş kontrol sistemleri çoğunlukla güvenilir geçiş kontrol sistemi ve parmak izi geçiş kontrol mekanizmaları olarak bilinmektedir. Parmak izi okuyucu sistemleri, her insanın parmak izinin farklı yapılarda olmasından dolayı en güvenilir ve güvenli geçiş kontrol sağlayan bir sistem olarak kabul edilir. Parmak izi geçiş kontrolünde parmak izi okuyucu önce parmak izini okur ve dijital baskı görüntüsüne göre eşleştirir.

Parmak İzi Sistemleri Neden Tercih Edilmelidir?

Parmak izi okuyucu gibi biyometrik geçiş kontrol sistemleri, kart veya şifre ile kontrolü sağlayan diğer geçiş kontrol sistemlerinden daha üstün bir güvenlik seviyesi sunar, çünkü biyometrik okuyucular kartları veya şifreleri değil bireyleri tanımlar. Daha önceleri sadece yüksek güvenlikli ofisler veya kurumlar biyometrik geçiş kontrol sistemleri kullanmaktaydılar, ancak şimdi biyometrik geçiş kontrol sistemlerinin maliyeti geleneksel kart tabanlı geçiş kontrol sistemleri ile eşit hale geldiğinden küçük büyük fark etmeksizin tüm işletmelerde tercih edilmektedir.

Parmak izi okuyucuların diğer bir tercih edilme sebepleri ise ev veya iş sahiplerine anahtarsız geçiş imkanı ve bu geçişlerin oldukça hızlı olmasını sağlamaktadır.

Parmak İzi Sistemlerinin Bu Kadar Çok Tercih Edilmesinin Sebebi Nedir?

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri, işletmelerin bir binadaki güvenli alanlara girişi sınırlandırması konusunda devrim yaratmıştır. Anahtarlar, kartlar, parolalar veya diğer benzer aygıtlara güvenmek, şirketler için ciddi bir sorun olabilir; çünkü bunların kolayca kopyalanabilmesinden veya çalınabilmesinden dolayı sistem kolaylıkla kandırılabilir. Parmak izi geçiş kontrol sistemleri gibi geçiş kontrol sistemleri ile donatılmış bir tesisin güvenliğinin oldukça artmış olacağı garanti edilmektedir.

Aktif RFID Okuyucular

Aktif RFID Okuyucular

Aktif rfid okuyucu (RFID), nesnelere eklenen RFID etiketleri otomatik olarak tanımlamak ve izlemek için elektromanyetik alanları kullanan bir teknolojidir. Etiketler elektronik olarak saklanan bilgileri içerir. Pasif etiketler yakındaki bir aktif RFID okuyucu sorgulayan radyo dalgalarından enerji toplar. Aktif etiketler ise bir yerel yerel güç kaynağına (pil gibi) sahip olur ve RFID okuyucu aracılığıyla yüzlerce metre mesafeden bile çalıştırabilir. Bir barkodun aksine, etiketin okuyucunun görme çizgisi içinde olması gerekmez, bu nedenle izlenen nesneye gömülü olabilir. RFID, Otomatik Tanımlama ve Veri Yakalama (AIDC) için bir yöntemdir.

RFID etiketleri bir çok endüstride kullanılır, örneğin üretim sırasında bir otomobile takılan bir RFID etiketi, ilerleme durumunu montaj hattı boyunca izlemek için kullanılabilir; RFID etiketli ilaçlar antrepolarla takip edilebilir; Hayvancılık ve evcil hayvanlara RFID mikroçipleri yerleştirmek hayvanların pozitif tanımlanmasına olanak tanır. Bu konunun yüzlerce örneği mevcuttur.

RFID etiketleri nakit, kıyafet ve eşyalara bağlanabileceği gibi, hayvanlara ve insanlara da yerleştirilebildiğinden, kişisel olarak bağlantılı bilgilerin rızası olmadan okunması ciddi gizlilik kaygısı yaratmıştır. Bu endişeler, gizlilik ve güvenlik konularına yönelik standart spesifikasyon geliştirme ile sonuçlandı. ISO / IEC 18000 ve ISO / IEC 29167, izlenemezlik, etiket ve okuyucu kimlik doğrulaması ve havadan uzak gizlilik için çip şifreleme yöntemlerini kullanmaktadır. ISO / IEC 20248, veri, kaynak ve okuma yöntemi özgünlüğü sağlayan aktif RFID okuyucu ve barkodlar için dijital imza veri yapısını belirtir. Bu çalışma ISO / IEC JTC 1 / SC 31 Otomatik tanımlama ve veri yakalama teknikleri ile yapılır. Etiketler, satış işlemlerini hızlandırmak ve müşterilerin ve çalışanların hırsızlığı önlemek için mağazalarda da kullanılabilir.